Hovno jako jev

Slovo hovno je používáno jako hanlivé. Existuje snad ve všech jazycích. Z nějakého důvodu běžná populace postrádá jeho vážnost. Takovou vážnost, které si hovno doopravdy zasluhuje. Přitom hovno (chápej jako exkrement či stolici) je přímým odrazem zdravotního stavu člověka. Ovšem asi i také vypovídá i o stavu společnosti.

Citujme neznámého autora: „Nejde-li o život, jde o hovno.“ Citát, která je sice z hlediska faktu velice vzdálen od pravdy, ovšem vyjadřuje vnitřní rozpoložení jedince, který se snaží dívat na neštěstí okolo sebe ve světě s nadhledem.

Hovno jako životní styl? Měli jsme v našem zdravotním zařízení pacienta, který byl postižený, jen jsme nevěděli čím přesně. Zda byl postižený jen demencí, nebo demencí po opakovaných mrtvicích, či byl jen od přírody blbý. V každém případě nemohl mluvit. Měl postiženo řečové centrum. Pokoušeli jsme mu porozumět z jeho posunků, kterými se snažil se zdravotnickým personálem i s lékaři komunikovat. Z nich jsme se snažili zjistit jeho subjektivní potíže. Vždy ukazoval na břicho. Prošel si desítkami vyšetřeními v každé nemocnici ve městě. Při jednom vyšetření na chirurgii měl vysvětlit jaké má problémy se stolicí, pokud nějaké má. Na chvíli odešel a přišel s velkým vzorkem hovna, které zabalil do papíru. Kolegové z toho nebyli o nic chytřejší. Co z hovnem? No. Snad ani hovno nenapoví, co tomu druhému doopravdy je? Co jej zdravotně trápí? Omyl.

Lidské exkrementy, tedy hovna jsou kvalitním indikátorem zdraví. Stolice, jak se hovnu odborně říká a jak jej budeme dále označovat, aby nás falešní mravokárci dále již nekamenovali, za hovno, může mít nejrůznější tvary. Stolice může mít také různé barvy a zápach. Také je důležité, jak je stolice vypuzována z těla, zda s obtížemi či pohodlně, nebo až moc rychle, průjmově. Tedy od zaseknutého při zácpě, nebo až po tom prohánění k toaletě při průjmech. Výsledný vzhled stolice se odvíjí převáženě od požívané stravy, kterou přijímáme, ale také od vnitřního tělního prostředí, zdravotního stavu samotného střevního systému. Dále vzhled stolice ovlivňují infekce, ať už celková, nebo jen místní ve střevech. Ovšem to odbíháme od obecnosti tématu. Podrobně a detailněji? Příště v dalším pokračování „o hovnu.“

Citát na konec: „Nemusíš sníst celé hovno, abys poznala, že to není piškotový dort,“ Orson Scott Card, americký spisovatel sci-fi a fantasy roku 1951.

Příspěvek byl publikován v rubrice Články se štítky a jeho autorem je webmaster. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *