V souvislosti se zprávami o zvýšené koncentraci radioaktivního jódu v ovzduší jsem urychlila svůj plán napsat o tom, jak bojovat s radioaktivitou tak, aby nám neubližovala.
Proč je radiace toxická? Když obraz hodně zjednodušíme, záření napadá struktury našich buněk a mění jejich chemickou podstatu.
Radioaktivní záření je přítomno v nějaké úrovni všude kolem nás . Biologie našich těl je na ni uzpůsobená , máme celou řadu mechanismů, kterými se škody takto napáchané napravují. Jednak jsou to antioxidační systémy, dále činnost imunitního systému, který kontroluje zdraví buněk v těle a v ne- poslední řadě pak „opravářské enzymy“, které cestují podél vláken DNA a doslova na nich opravují pravopisné chyby.
Pokud ovšem záření překročí mez schopnosti obranných mechanismů, nastává nevratné poškození. Na prvním místě se poškozuje DNA- náš genetický materiál, který odpovídá za to , jak budeme vypadat a jak zdraví budeme . Střednědobé účinky radiací se můžou projevit v podobě rakoviny. V našem případě , podobně jako po černobylské katastrofě , je zvýšené ohrožení rakoviny štítné žlázy. Na Ukrajině byl v následujících letech výskyt tohoto onemocnění mimořádný . Dlouhodobě pak v podobě vrozených vad potomstva- rovněž na Ukrajině . Krátkodobé účinky radiací můžeme vidět v každém onkologickém ústavu v podobě nemoci z ozáření jako vedlejší účinek radioterapie.
Co se týče střednědobých a dlouhodobých účinků radiací konkrétně v našem případě v těchto dnech, je nezbytné udělat dvě věci :
- užívat přiměřené množství molekulárního vodíku. Příkladem nám můžou byt organizátoři likvidačních prací ve Fukušimě, kteří podáváli molekulární vodík tamním pracovníkům .Díky tomu byly následky mnohonásobně snížené.
- konkrétně nyní je nezbytné konzumovat potraviny obsahující jód, například různé mořské řasy.
Molekulární vodík jako látka zmírňující následky radioterapie onkologických pacientů je zkoumána s pozitivním výsledkem v rámci základního výzkumu, ale také již víme i z praxe, že jeho účinek je značný.