Tělo a duše jednou jsou; Co to je celostní medicína: I. díl.

“Celostní medicína” je jen kýčovitý zprofanovaný název tradiční, standardní, již před věky získaný pohled na pojetí medicíny a pohledu na lidské tělo: Zdravé a nemocné.

Součást lékařského umění je, pozorovat svého pacienta. Jeden můj starý učitel na přednáškách říkával: „Když pacient vleze do ordinace, jen z prvního pohledu máte z 50% hotovou diagnózu. Když ho vyslechnete a sáhnete na něj, pak z 80%.“ Moje dosavadní lékařská práce prokázala jeho slova jako naprosto pravdivá.

Jako lékař a kouč jsem se naučila na lidí dívat. Sledovat jejich postoje, chůzi, pohyb ramen, výšky hlavy na krku, způsobu, jak skládají své údy lze. Z toho všeho lez ihned poznat, zda jde o jedince, který by se nejraději schoval do nějakého kouta, zda naopak rád chodí ven i ve světlém dnu, anebo také se jen přetvařuje. Tváří se jako silně dominantní jedinec, a přitom má v sobě malou dušičku.

A pak jsou ti nejnebezpečnější. Tise chovají jako naprosto šedí a nevýznamní a jedinci, ale přitom tahem za jedinou nitku, rozpletou celou pavučinu. Žádné šedé myšky, ale pořádně nebezpeční pavouci, kteří potichu čekají na svou oběť.

Naučili se vnímat i drobounké signály těla, je základ k tomu, abychom se svým okolím komunikovali efektivně a dosáhli dobrých vztahů.


Body and soul are the one- 1st part- who is standing there?

“Holistic mediine” is a modern ugly name for the traditional, standart look at the medical art and its approah to the sick and healthy body. Part of it is the art of observing the patient. An old teacher of mine used to say: When the patient enters the ambulance, just by wathing him, you may have 50% of the diagnose. When you listen to him and touch him, you have even 80%. My own dotors experience proved his words right.

As a doctor and a coah I learned to watch people. From their posture, walking, shoulder movements, libms, I can see if I have infront of me a person who would hide in the corner, or rather be at the sunshine, if he behaves as dominant, but actually has a tiny soul, or, the worst ones- who try to pretend being tiny gray mouses, but atually they are able to destroy kingdoms with a tiny effort.

Learning to discern even the very tiny body signals are the basis of proper comunication with the world around us.

Příspěvek byl publikován v rubrice Články a jeho autorem je webmaster. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *